Testa oss
Vi hjälper våra kunder effektivisera sin produktutveckling. Är du nyfiken på vad vi kan göra för er produkt, utvecklingsmiljö eller organisation?
Omvärlden förändras kontinuerligt och produkter måste förändras för att vara konkurrenskraftiga.
Utan ett strukturerat sätt att hantera dessa förändringar kontinuerligt tappar man kontrollen. Idag arbetar många organisationer efter devisen att systemutveckling blir effektivare om beställaren och leverantören tillsammans lär sig om varandras världar och gemensamt bygger passande lösningar i flera steg (iterationer), så kallad SCRUM eller Lean-metodik. Förutsättningarna kan delvis ändras mellan iterationerna (jämför med den traditionella vattenfallsmodellen som i stort sett inte hade något sätt att hantera förändringar).
Vis av erfarenheterna försöker moderna standarder för programvaruutveckling inte att föreskriva någon specifik livscykelmodell, utan understryker istället vikten av att hålla ordning och reda på förändringarna och hur de påverkar systemets artefakter. Under en produkts liv kommer den av olika anledningar att utsättas för många förändringar, därför är basen i ALM en väl definierad process för förändringsarbetet. Väldefinierat behöver dock inte nödvändigtvis innebära komplext och tidsödande, med ett pragmatiskt synsätt kommer man väldigt långt med enkla medel. Det som krävs är ett strukturerat sätt att fånga upp behov av förändringar och vilka delar av systemet de berör, till detta kommer en strukturerad process för analysera konsekvenserna samt att ta beslut om ett införande av förändringen.
Ett enkelt verktyg räcker långt för att fånga upp, dokumentera och automatiskt spåra förändringar samt beslut. Många stora och komplexa verktyg gör gällande att verktyget löser alla uppgifterna, men detta kräver att man är beredd att anpassa sig efter den process som är inbyggd i verktyget, vilket i många fall inte genomförbart eller ens önskvärt. Resultatet brukar bli besvikelse över att man har köpt ytterligare ett dyrt verktyg som inte används eller en dyr räkning till processkonsulter i mörka kostymer. En bra ALM-plattform skall automatisera så mycket som möjligt av spårningen och om även processen för ändringshantering är dokumenterad i ALM-plattformen även denna spårbar.
Organisationer med mognadsnivåer motsvarande t.ex. nivå 4 & 5 enligt CMMI arbetar kontinuerligt med att förbättra sina processer, vilket i praktiken är svårt att genomföra på ett kostnadseffektivt sätt utan automatiserad spårning över tiden. ALM-plattformen skall naturligtvis även automatiskt spåra testning, generera konsistent produktdokumentation och releaser.
Vi hjälper våra kunder effektivisera sin produktutveckling. Är du nyfiken på vad vi kan göra för er produkt, utvecklingsmiljö eller organisation?